استان البرز - کرج - میراث بی وارث کرج

در ابتدا به حمام قجری مصباح رفتم، با مصیبت آنرا پیدا کردم و پرس و جو از اهالی، هیچ تابلوی راهنمایی وجود نداشت و هیچ نشانه ای که این حمام است و از درهای بسته به سختی وارد شدم

 

با سختی به آن راه پیدا کردم، ولی از زباله ها مشخص بود که سالهاست دلاکی در اینجا وجود ندارد و کسی شعر «حمومی آی حمومی» را زمزمه نمیکند و این ربطی به اداره عریض و طویل میراث(اسمش هم طولانیه و حافظه من گنجایشش محدودنیشخند) ندارد.

 

این جداشدگی هم ربطی به اداره محترم نداشت، تقصیر تغییرات جوی بود !

 

 

همانطور که گفتم، دلاک در حمام نبود و درهایش بسته بود و عکاسی از بالای هواکش و نورگیر مقدور شد. مشخصا نشون میده که کسی از حمام استفاده نمیکنه که زباله بر پله افتاده، مقصر حمامی هستش.

 

درب دیگرش هم بسته بود، وقتی کسی در خانه نیست چه فرق میکند، کلونها زنانه باشد یا مردانه.

 

در ادامه گفته بودند که درب کاخ سلیمانیه در ایام عید باز است، خوشحال روانه شدم که تنها عکس تنها مرد قاجار یعنی آقا محمد خان را ببینم که باز هم عنوان نمودند تعطیله !

 

خدا رو شکر که این پل سلجوقی کرج تعطیل نبود

 

این پل بازسازی شده و تو را میبرد تا تاخت اسبان سلاجقه


 

خدا را شکر دهانه های آن به برکت معتادان و کارتن خوابها برای داشتن سرپناه حفظ شده بود. البته برخی از آنها را دیدم که به محض دیدن دوربین از آن راه پشت دهانه به سمت خوابگاه پل جدید رفتند. 

 

قلعه صمصام بود ولی درب آن بسته بود، این دفعه مقصر میراث نبود چون در حال تعمیر و مرمت بود برای بازگشایی یا برای بسته بودنی چون حمام مصباح و کاخ سلیمانیه؟

  

پر بود از تعمیر !

به سمت کاروانسرای شاه عباسی رفتم، به من گفتند که از ساعت 15:30 الی 19:30 برای برگزاری جشن باز است، البته محوطه بیرونی آن و نه حجره ها.

 

میگویند امامزاده طاهر کرج، مدفن بزرگان و مشاهیر است

 

آغاسی و بابک معصومی را بدون راهنما یافتم.ممنونم از اداره اوقاف و اداره گردشگری بابت عدم حضور راهنما که روحیه کند و کاو را تقویت میکنند.

 

کاخ مروارید شمس پهلوی آخرین مکان برای بازدید بود، به من گفتند 5سال است تعطیل است و قابل بازدید نیست.

 

در انتها کمال تشکر دارم از اداره میراث و گردشگری و صنایع دستی استان البرز و شهرستان کرج و اداره اوقاف و امور خیریه(بقاع و مقابر متبرکه) که باعث شدند در روز دوم فروردین 1392، یک کرج گردی حسابی از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب داشته باشم و در عرض 3 ساعت کرج را بگردم 

/ 7 نظر / 221 بازدید
shahriar

از اینکه در ایران زندگی می کنم ، می خواهم از شوق فریاد بکشم هآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ

سعید زهری

گزارش خوب و تاسف باری بود :-( به هرجهت ممنون بابت اطلاعرسانی

امید

سلااام بر استاد عزیزم [لبخند] سال نو مبارک [لبخند] وبلاگ نو و جا و مکان نو هم مبارک [عینک] کارت درسته ، اما تقریباً از میراث همونقدر نوشتی که از کرج نوشتی [چشمک] [نیشخند]

محمد گائینی

چقدر بد بود شنیدن این وضعیت هر چند عجیب و جدید نبود

ایمان

آفرین به همت شما... همین قدر که یک نفر رفت و این گزارش را تهیه کرد جای تقدیر داره... خیلی ها همین هم ازشون بر نمیاد... [گل]

علیرضاقاضی مقدم

سلام.متاسفانه بلایی که در چند سال اخیر بر سر میراث فرهنگی ایران آمد تا مدتها رفع نخواهد شد.میراثی ها مخصوصا در کرج، به جای حفظ میراث، دنبال پر کردن بیلان و بالا بردن امار گردشگر هستند و متاسفانه غافل از اینکه گردشگر برای بازدید و تماشای همان میراث می آید نه برای خوابیدن در هتل و استفاده از خدمات رفاهی بین جاده ای... درد یکی دو تا نیست برادر!

mehrany

افرین بر شما و تمام زحمت کشان .امیدوارم که تمامی جامعه ما ایرانیان قدر تاریخ و اثار فرهنگی را بشتر درک کنیم.